Here is the program of the final phase of the 2022 Africa Cup of Nations, which will take place from January 9 to February 6 in Cameroon.
Originally scheduled for 2021, the African Cup of Nations (CAN) in Cameroon will finally take place from January 9 to February 6, 2022 in seven stadiums and six cities of the central African country. Here is the schedule of the competition.
* First day
Sunday 9 January
Cameroon-Burkina Faso, in Yaoundé
Ethiopia-Cape Verde, in Yaoundé
Monday 10 January
Senegal-Zimbabwe, in Bafoussam
Guinea-Malawi, in Bafoussam
Morocco-Ghana, in Yaoundé
Comoros-Gabon, in Yaoundé
Tuesday 11 January
Algeria-Sierra Leone, in Douala
Nigeria-Egypt, in Garoua
Sudan-Guinea-Bissau, in Garoua
Wednesday 12 January
Tunisia-Mali, in Limbe
Mauritania-Gambia, in Limbe
Equatorial Guinea-Ivory Coast, in Douala
* Second day
Thursday 13 January
Cape Verde-Burkina Faso, in Yaoundé
Cameroon-Ethiopia, in Yaoundé
Friday 14 January
Morocco-Comoros, in Yaoundé
Gabon-Ghana, in Yaoundé
Senegal-Guinea, in Bafoussam
Malawi-Zimbabwe, in Bafoussam
Saturday 15 January
Nigeria-Sudan, in Garoua
Guinea-Bissau-Egypt, in Garoua
Sunday 16 January
Tunisia-Mauritania, in Limbe
Gambia-Mali, in Limbe
Côte d’Ivoire-Sierra Leone, in Douala
Algeria-Equatorial Guinea, in Douala
* Third day
Monday 17 January
Cape Verde-Cameroon, in Yaoundé
Burkina Faso-Ethiopia, in Bafoussam
Tuesday 18 January
Gabon-Morocco, in Yaoundé
Ghana-Comoros, in Garoua
Zimbabwe-Guinea, in Yaoundé
Malawi-Senegal, in Bafoussam
Wednesday 19 January
Egypt-Sudan, in Yaoundé
Guinea-Bissau-Nigeria, in Garoua
Thursday 20 January
Sierra Leone-Equatorial Guinea, in Limbe
Gambia-Tunisia, in Limbe
Ivory Coast-Algeria, in Douala
Mali-Mauritania, in Douala
* Knockout stages
Sunday 23 January
(match 1) 2nd group A – 2nd group C, Limbé
(match 2) 1st group D-Best third group B, E or F, in Garoua
Monday 24 January
(match 3) 1st group A-Best third group C, D or E, in Yaoundé
(match 4) 2nd group B – 2nd group F, in Bafoussam
Tuesday 25 January
(match 5) 1st group B-Best third group A, C or D, in Bafoussam
(match 6) 1st group C-Best third group A, B or F, in Yaoundé
Wednesday 26 January
(match 8) 1st group F – 2nd group E, Limbé
(match 7) 1st group E – 2nd group D, in Douala
* Quarter-finals
Saturday 29 January
(match A) Winner match 1-winner match 2, in Garoua
(match B) Winner mach 4-winner match 3, in Douala
Sunday 30 January
(match C) Winner match 7-Winner match 6, in Yaoundé
(match D) Winner match 5-Winner match 8, in Douala
* Semi-finals
Wednesday 2 February
Winner match A-Winner match D, in Douala
Thursday 3 February
Winner match B-Winner match C, in Yaoundé
• Final
Sunday 6 February
Third place match: in Yaoundé
Final: in Yaoundé
Live scores | Today’s scores | Yesterday’s scores | Tomorrow’s program